Bohužel skoro každý majitel to zná. Komplikovaný porod nebo pozdější příznaky u mláděte. To jsou důvody, proč je potřeba umělý odchov. Někdy se však stane, že majitel zasáhne zcela zbytečně a vystaví tak mládě přidušení (kvůli zbytečnému dokrmování). Jak tedy poznat, kdy je třeba zasáhnout a kdy ne?
Chování mláděte
Jak už bylo napsáno v předchozím článku ("Péče o mláďata" ), zdravé mládě musí jevit zájem o okolí. Že je něco špatně zjistíme tedy pozorováním mláděte. Mimčo bude polehávat, bude se třást, nebude jevit zájem o okolí a jeho váha bude klesat (upozornění - den, dva po porodu váží mimča o něco méně). Také je důležité, aby bylo mimčo vyvinuté.
Mléko a sací reflex
Kontrolou sacího reflexu zjistíme, zda začít s umělým odchovem. Pokud je mimčo plně vyvinuté a jde tudíž "jen" o ztrátu sacího reflexu, vyřešíme situaci dokrmováním. Další příčinou může být to, že mamča nemá dostatek mléka (pozn. někdy se spustí pár dní po porodu) nebo trpí na záněty mléčné žlázy.

Musíme dát také pozor, aby byla nakrmena všechna mláďata. Pokud se narod více mláďat tak se může stát, že se na některá nedostane a ty tak slábnou a hubnou.
Pozn. Někdy se mládě narodí postižené nebo nevyvinuté. Šance na přežití jsou sice téměř nulové, ale i tak je třeba dokrmení zkusit.
V první řadě je potřeba najít pro mimčo náhradní mamču. Pokud však nemáme vrh v téže době, nebo nějakého známého, který ano, je to téměř nemožný úkol. Také se stane, že mamča nová mláďata nepřijme. Pokud je to mladý vrh (asi do dvou týdnů), nebývá to problém. Na řadu tedy přichází umelý odchov.
Dokrmování - co a jak
Nejosvědčenějším způsobem snad u všech chovatelských stanic, je vytvoření tzv. Borisovky.
Potřebujeme:
- 1 díl oleje (podporuje vylučování, při průjmu ho podáváme méně)
- 2 díly žloutku
- 6 dílů sladké smetany
- 48 dílú plnotučného mléka
- 36 dílů nízkotučného tvarohu
Vše se smíchá ve sklenici, kterou ponoříme do horké vody. Kašička by měla mít tělovou teplotu (ani horká a ani studená).
Náhradním řešením je tatra mléko, které zředíme vodou a přidáme glukopur.
Kašičku podáváme injekční stříkačkou bez jehly, kterou za pár korun koupíme v každé lékárně (nejlképe o obsahu 1ml). Je velmi důležité dávat pozor, aby mimčo mléko nevdechlo. Proto ho krmme opatrně a pomalu.
Zezačátku bude trvat, než mimčo zjistí o co jde. Po pár dnech se však bude na krmení těšit.
Doporučená denní dávka je 5-20 ml, záleží na stáří a velikosti mláděte. Žaludek novorozence má obsah cca 1ml, proto může najednou dostat max. 1 ml.

Kašičku podáváme každé 2-3 hodiny, samozřejmě i v noci.
Pozn. Později může stříkačku nahradit menší napáječka. Mládě se napije tak, jak bude samo potřebovat a není zde tak vysoká možnost přidušení.
Co dál?
Nezbývá nic jiného, než pečlivě krmit a těšit se z každého přírůstku váhy. Zezačátku se to může jevit jako nemožná rutina, přeci jenom noční a ranní vstávání nemá rád asi nikdo. O to větší radost ale bude chovatel mít, když jeho mládě vyroste a bude v pořádku :-).