Nový domov pro morče a základní vybavení je nejlepší pořídit několik dní předtím, než si svého nového kamaráda přivedete domů (více o převážení morčete najdete zde ). Budete pak mít dost času na přípravu klece.

V následujích odstavcích se dozvíte co je nezbytné pořídit a pár informací navíc.

Klec
Klec pro dvě morčata by měla mít rozměry přibližně 120x60 cm. Rozhodně kupujeme velkou klec i v případě, že je morče malé. V budoucnu bude růst a bylo by potřeba pořídit klec novou. Nezapomínejme na to, že pokud nebudeme moci pouštět morče dostatečně dlouho z klece, bude se potřebovat proběhnout, což by v malé kleci nebylo možné. Pokud můžeme, vybíráme klec s dvířky na přední straně.
Další důležitým rozhodnutím je materiál, ze kterého klec bude. Nejběžnější a také nejlepší volbou je klasická klec. Prodávají se však i plastové, které jsou však pro morčata nevhodné (špatné větrání, rychlé zahřátí na slunečním svitu, ztížená možnost umístění jesliček a napáječky). Pokud je někdo zručný, může si podle různých návodů vyrobit klec sám nebo se domluvit s firmou, která se na výrobu specializuje. Pak už záleží na fantazii každého, jaké bydlení pro morče zařídí.
 
  • klec musí být na slunném místě, ne však na přímém slunečním světle ani hned u topení
  • nesmíte klec umístit do průvanu, ani na příliš hlučné a frekventované místo (např. u dveří)
  • klec nedáváme do hlučného prostředí, zároveň ne však do zastrčeného kouta
  • pokud nemusíme, nedáváme klec na zem (morčata se hůře ochočí a je zde snadno dostupná malým dětem), ale na nějaký podstavec (skříňku, stůl..)
  • klec musí být zajištěná pře ostatními domácími zvířaty
Podestýlka
Stelivo by mělo dobře pohlcovat pachy a sát. Nesmí lepit a ani prášit. Z důvodu prášení jsou tedy piliny neho příliš drobné hobliny naprosto nevhodné. Hobliny jsou vhodným stelivem, stejně jako pelety, které skvěle sají a pohlcují pachy.
Seno kvůli vysoké spotřebě zrovna vhodné není. Naprosto nevhodnou podestýlkou jsou noviny, kočičí stelivo, rašelina.
 
Jesličky
Jsou přínosem především kvůli tomu, že morčata seno neznečistí a zabaví se jeho vytahováním. Prodávají se plastové i nerezové, které jsou vhodnější. Je však potřeba jesličky umístit tak, aby do nich morče nemohlo vylézt.
 
Misky na krmení
Misky musí být především stabilní, nejlepší jsou tedy kameninové nebo keramické. Umělohmotné jsou nevhodné už jenom z důvodu jejich okusování a snadnému převrhnutí. 
Zároveň by měla být miska dostatečně velká na to, aby se z ní mohla najíst dvě morčata zároveň.
Misky by měly být dvě - jedna na suché a druhá na čerstvé krmivo. Některá morčata si ale vystačí i s jednou.
 
Napáječka
Vedle potravy je nezbytný i dostatek čerstvé vody. Pro tento účel je lepší napáječka, protože v misce se voda během chvilky znečistí. Jsou však morčata, která neustále "visí na láhvi" a stejně z ní nevysají ani kapku. Proto je důležité nechat morče, aby si samo vybralo. Misku mezitím umístíme na vyvýšené místo v kleci, abychom částečně zamezili znečištění vody a zároveň umístíme do klece i napáječku. Pozorováním zjistíme z čeho pije častěji. Vodu měníme denně a zároveň vymýváme napáječku, aby v ní nevznikly řasy.
 
Domeček
Morčata domeček potřebují. Nejenom z důvodu hraní, ale i z důvodu spaní a schovávání. Je lepší dát přednost dřevěným domečkům před těmi plastovými. Pokud jej však morče pomočí, nelze ho vrátit do původního stavu tak lehce, jako plastový. Domeček by měl být především prodyšný a vzdušný. Vyrábí se celá škála domečků, z různých materiálů i různých tvarů a velikostí, takže si určitě každý vybere. Domeček si můžete také vyrobit sami.
 
Prolézačky a ostatní vabavení
Morčata sice neběhají v kolečku jako křečci, jsou však milovníci jiných prolézaček. Dobrou volbou jsou tedy roury (musíme zkontrolovat velikost, aby se v ní morče nezaseklo), můstky, skrýše, rampy, koule na trávu, květináč. Vhodné je umístit pár "hraček" a po čase je vyměnit za jiné, aby bylo zajištěné pravidelné zpestření.