Krátkosrstá morčata jsou asi nejrozšířenější. Najdeme je i často ve zwerimexech. Nejde však o čistokrevné morče, které
může mít i zvláštní srst nebo chocholku, ale o "klasického krátkosrsťáka".
O morčata, která mají krátkou srst, je snadnější pečovat, protože se do srsti nic nezamotá a tolik se neznečistí. To ale neznamená, že o srst není potřeba vůbec pečovat. Občas je srst potřeba pročesat, aby se vyčesaly uvolněné chlupy. Ke zdravé srsti pomůže i výživa bohatá na vitamíny a jednou za čas i koupel.
Hladké
Hladká morčátka jsou asi nejběžnější. Srst je dlouhá 1-3 cm a nejsou v ní žádné víry. Musí být hustá, lesklá, rovnoměrně dlouhá a bez holých míst. Nesmí v ní přesahovat žádné dlouhé chlupy. Srst může být být jakkéhokoliv barevného rázu. Na výstavách se dbá více na stavbu těla.

Americký crested
Americký crested je hladkosrsté morče s korunkou na hlavě, která musí mít vždy bílou barvu. Korunka je vír na hlavě morčete. Korunka má být velká a pěkně kulatá. Bílá barva by měla být rovnoměrně rozložená v celé korunce, nesmí však přesahovat. Vyšlechtit morče se správným tvarem a zbarvením korunky je poměrně náročné.
Anglický crested
Anglický crested má stejné provedení srsti jako Americký crested. Je tedy celý hladkosrstý, až na korunku na hlavě. Ta je narozdíl od Amerického cresteda zbarvená podle zbytku těla. Toto plemeno se vyskytuje ve všech barevných variacích.
Habešské morče - Rozeta
Jak už název napovídá, v srsti najdeme hned několik vírů (rozet). Správně jich má být osm - dvě na kyčlích, dvě na zadečku, dvě na bocích a dvě na hřbetě. Méně často se vyskytují i na ramenech. Rozety musí být velké, symetrické, kulaté a vzájemně se nesmí překrývat. Vnitřní bod je vždy malý. Morče, které vyhovuje všem standardům, je tedy těžké vyšlechtit.
Někdy taková morčátka najdeme i ve zwerimexech. Kvůůli špatnému rozložení rozet a jejich nesprávnému počtu je však nelze považovat za čistokrevná.
Anglický rex
Anglický rex má krátkou hrubou srst, která je zajímavá svou strukturou. Je totiž "zkrepovatělá" a vypadá polámaně. Srst musí po celém těle odstávat. Pokud někde přiléhá, počítá se to jako chyba.
U tohoto plemene nenajdeme pony ani žádné víry. Vyskytuje se ve veškerých barevných variacích.
Americký (US) teddy
Toto plemeno se od Anglického rexe liší pouze geneticky. Jinak má stejně krátkou hrubou srst, která nesmí nikde přiléhat (opět by se to hodnotilo jako chyba). Také v ni nenajdeme pony ani víry. Na první pohled tak nelze rozeznat tato dvě plemena.
Americký teddy se vyskytuje ve všech barevných variacích a jsou povolený dva druhy srsti - hrubá a tvrdá měkká a plyšová.
Švýcarský tedy
I když má Švýcarský tedy delší srst než ostatní, stále se řadí mezi krátkosrstá plemena. Srst měří 6-8 cm a je stejná jako u Amerického teddyho a Anglického cresteda (hrubší srst, která působí "zkrepovatělým" dojmem a odstává od těla). V srsti nenajdeme pěšinky ani žádné rozety. Vyskytnout se může pouze vírek na čele, který se ale v husté srsti ztratí.